Näitused 2022

MARA LJUTJUK näitus "Unustamatud“

NÖFF -i filmifestivali raames RAPLAMAA KAASAEGSE KUNSTI KESKUSE galeriis 12.03 – 10.04. 2022.

Näituse maalidesse on jäädvustatud naise elu erinevad tundemaailma heiastused, fragmendid elust enesest ja sisemised mõtisklused.

Naistest on Mara Ljutjuk alati sügavuti lugupidanud ja naistel on tema elus väga oluline roll olnud. Nad on teda inspireerinud, võlunud ja ka palju üllatanud.

Teda endiselt hämmastab naiste vastuolulisus, see lummav segu vitaalsusest ja tundlikusest. Naistele on antud tema sõnul uskumatu võime olla nii kütkestavalt salapärane kui ka sihikindlalt vastupidav. Nad on kunstniku jaoks põnevad just oma sisemaailma keerukuse ning jõulisuse poolest.

Mara Ljutjuki meelest on IGAS naises peidus isikupärane ilu, mis eriliselt õitsele lööb, kui naine on saanud kasutada oma võimeid, täitnud oma vajadused ning jõudnud oma eesmärkideni. Naistele on antud ka elu suurim jõud  – võime ARMASTADA.

Mõni naine elab oma elu ereda leegiga, mõni aga hillitsetud sihikindlusega. Mõlemad neist jätavad oma kaasteelistesse unustamatud jäljed omal moel ning toovad siia maailma juurde midagi eriliselt ainulaadset.

Mara Ljutjuk sündis Tallinnas 1978. aastal. Eesti Kunstiakadeemias lõpetas ta maali eriala 2001. aastal ning omandas samas ka haridusteaduste magistrikraadi. Ta on täiendanud end vabades kunstides 2007. aastal Hispaanias Valencia Universidad Politécnicas. 2006. aastast on ta Eesti Kunstnike Liidu ning Eesti Maalikunstnike Liidu liige. Alates 2004. aastast on tal olnud mitmeid isikunäitusi ning osalenud mitmetel ühisnäitustel aastast 2000.

Maalimise kõrval tegeleb Mara näituste kureerimise ja kujundamisega, on aktiivselt seotud oma vanaisa, Evald Okase Muuseumi programmi ja Telliskivi Loomelinnaku kunstifestivali ,, Ma ei saa aru“ kureerimise ja korraldamisega.

2019 aasta. pälvis ta Galerii-G kunstipreemia. 2020 a. oli ta Konrald Mäe preemia nominent.

Maral on kolm last (s. 2009/2012/2015) ning ta elab ja töötab Tallinnas.

Mara maalid on vormilt lihtsad ja jutustavad lugusid, milles igaüks võib end ära tunda. Motiivid, mis võivad tunduda tuttavlikud, sest peegeldavad hetki meid ümbritsevast maailmast, mõtestavad lahti inimsuhteid ning juhivad meie tähelepanu elu nüansirikkusele. Mara maalidesse on tundlikult talletatud tihti vaid viivu kestvaid hetki, fragmente elust, stseene millest osa räägib otsesemalt, osad metafoorsemalt argisest ja ringjoonelisest liikumisest.

SIIRI SISASKI FOTONÄITUS “SIIN ja SEAL”
Näituse avamine 3. märtsil kell 18.00 Rapla kino Trepigaleriis.
Näitus jääb avatuks kuni 20. märtsini.

Siiri Sisask on Eestis tuntud küll pigem muusikuna, ent vähem teatakse tema huvist pildistamise ja fotograafia vastu. Paljusid maailma põnevaid paiku külastanuna kätkeb tema fotoarhiiv sadu ja sadu ülesvõtteid. Näitus “Siin ja Seal” ongi väike valik tabatud hetkist – inimestest ja linnadest, loodusest ja Siiri enese kunstitunnetusest:

“Kui ma laps olin, meeldis mulle tihti fotoraamatuid lehitseda, võisin tunde ja tunde nohisedes kusagil omaette istuda ning uuesti ja uuesti pilte lapata. Leidsin neist raamatuist niisugust sisemist rahulolu ja kulgemist, et neid hetki võiks samahästi ka meditatsiooniks nimetada. Seesama rahu ja märkamise peensus on mind köitnud tänaseni ning ega ma oma praegust elu ilma fotokaamerata küll hästi ette ei kujutaks. Loodan, et ka mu enda jäädvustused vaatajale mõnusat kaemuslikku rännurada pakuvad. Et see on minu esimene kord oma fotosid näituse vormis esitleda, siis kindlasti tahan tänada kõiki, kes mind seda tegema on julgustanud!”