Leida Laiuse mälestusauhind jõudis Anna Hintsini

Anna Hints ja Katrin Klaebo. Foto tegi Erlend Štaub

Leida Laiuse mälestusauhind jõudis Anna Hintsini

Mõned päevad tagasi, 18. juunil toimus Eesti Filmi Instituudi suvepidu, kus osalesid ka Katrin Klaebo ja kõrgelt tunnustatud filmirežissöör Anna Hints. Suvepeo ühe osana avanes Katrinil võimalus Annale üle anda ka Leida Laiuse mälestusauhind.

Tänavu sai NÖFF-i raames juba 8. märtsil välja kuulutatud, et just Anna saab järgmisena rändauhinna endale. Anna Hintsi „Savvusanna sõsarad“ on palju tunnustada saanud ning väärib tunnustamist ka Katrini meelest, kuivõrd tegemist sügavalt puudutava filmiga, mis avab Eesti naiste hingevalu.

Kuna Anna oma tiheda graafiku tõttu NÖFF-il osaleda ei saanud, jäi auhind tookord üle andmata. Küll aga jagas ta oma südamlikke tänusõnu eelnevalt salvestatud videosõnumis. Väike katkend sellest, mida ta videos rääkis:

„Olin kodus, kartsin maailma ja vaatasin filme. Tundsin ennast nendes lugudes ära ja sain palju jõudu ja inspiratsiooni. Tekkis nõrk hääleke minu sisse, et ma tahaksin ka. Väga palju nendest filmidest, mis mulle väga olulised, need olid tehtud meeste poolt. Ja neid, kes olid naised, neid oli väga vähe.

Üks vägev naine, kes mind väga puudutas, naissoost režissöör, oli Leida Laius. Leida olemasolu ja tema filmid ja tema vägi, see andis mulle palju jõudu. Ja see, kui ma nüüd olen filmirežissöör ja saan sellise Leida Laiuse nimelise tunnustuse, see on … see on midagi, mis mind sügavalt puudutab ja kuidagi ütleb seda, et ärme kunagi unusta unistada, et isegi, kui tundub väga võimatu, nagu mulle tundus teismelisena.“

Katrini sõnul sai ta suvepeol Annaga palju omavahel rääkida ja mõtteid vahetada. „Meie kohtumine oli väga südamlik, olime seda mitu kuud oodanud. Annal olid pisarad silmis, kui ta auhinna minu käest vastu võttis,“ kirjeldab Katrin. Lisaks auhinnale, kinkis Katrin Annale ka Lillelausuja loodud lillepärja.

Traditsiooniliselt saab Leida Laiuse nimelise rändauhinna noorema põlvkonna naisfilmitegija, kelle
tegevus eesti filmikunsti edendamisel ja arendamisel on olnud silmapaistev. Auhinna on asutanud
Leida Laiuse ristitütar Helve Kuuskmann, Tiina Lokk ja Katrin Klaebo ja selle annab 2019. aastast välja Naiste Ööde Filmifestival.